Procedura VIII
DOTYCZY BEZPIECZEŃSTWA W SALI
OPIEKUN:
- Ma obowiązek wejść do sali pierwszy, by sprawdzić czy warunki do przebywania w sali nie zagrażają bezpieczeństwu dzieci jak i jego. W szczególności powinien zwrócić uwagę na stan szyb w oknach, stan instalacji elektrycznej, stan mebli i krzesełek.
- Jeżeli sala nie odpowiada warunkom bezpieczeństwa, opiekun ma obowiązek zgłosić to do dyrektora żłobka celem usunięcia usterek.
- Opiekun powinien zadbać o wywietrzenie sali, zapewnić właściwe oświetlenie.
- Opiekun nie może pozostawić dzieci bez żadnej opieki. Uchybienie obowiązkom opiekuna w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom grozi odpowiedzialnością karną bądź dyscyplinarną.
- Na bezpieczeństwo dzieci w żłobku składa się bezpieczeństwo fizyczne i psychiczne. Bezpieczeństwo fizyczne polega na chronieniu dzieci przed urazami, bólem fizycznym, utratą życia i zdrowia. Bezpieczeństwo psychiczne polega na właściwym komunikowaniu się z dzieckiem, akceptacji, tolerancji dziecka bez względu na potencjał rozwojowy, status społeczny, pochodzenie.
- W żłobku wdraża się dzieci do przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa, w szczególności w zakresie:
- wdrażania dzieci do przestrzegania norm określonych zachowań, w sytuacjach typowych dla funkcjonowania dzieci ( w sali, łazience, szatni, na placu zabaw, na spacerze),
- właściwego komunikowania się z dziećmi,
- właściwego organizowania czasu,
- unikania zagrożeń pochodzących od dorosłych, zwierząt, roślin oraz wynikających ze zjawisk atmosferycznych,
- bezpieczeństwa w ruchu drogowym,
- oddalania się od opiekuna.
7. Dziecku nie wolno:
- wychodzić samodzielnie z sali, placu zabaw, z budynku lub innego miejsca bez pozwolenia i dozoru osoby dorosłej,
- łamać ustalonych w żłobku zasad zachowania,
- narażać siebie i inne dzieci na niebezpieczeństwo.
8. Opiekun ma obowiązek wdrażania dzieci do bezpiecznych zachowań, w szczególności:
- ustalenia wspólnie z dziećmi zasad i norm zachowań obowiązujących w grupie i żłobku,
- wdrażania dzieci do przestrzegania obowiązujących w grupie i w żłobku zasad zachowania
9. Uwaga opiekuna musi być stale skierowana na dzieci.
10. Opiekun ma obowiązek organizowania zajęć w sposób przemyślany, tak aby przewidywać ewentualne zagrożenia i im przeciwdziałać.
11. Jeżeli dziecko chce skorzystać z toalety, opiekun powinien zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo dziecku korzystającemu z toalety jak i reszcie grupy.
12. Opiekun dba o ład, czystość i porządek podczas pobytu dzieci w sali.
Należy pamiętać, że przez cały czas pobytu dzieci w żłobku należy zapewnić im odpowiednią opiekę i bezpieczeństwo również przez odpowiednie zabezpieczenie wejścia do żłobka i ogrodzenia terenu. Każdy pracownik wykonujący swoją pracę nie może stwarzać zagrożenia dla innych pracowników i dzieci.
PERSONEL OBSŁUGOWY:
- Pracownicy obsługi powinni przechowywać narzędzia pracy i środki czystości w miejscach do tego przeznaczonych.
- Wszyscy powinni posiadać odpowiednie przeszkolenie z zakresu bhp, ochrony ppoż., a opiekunki dodatkowo szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
- Każdy pracownik żłobka jest zobowiązany zareagować w przypadku zauważenia dziecka pozostającego bez opieki w żłobku, na placu zabaw, w każdym miejscu poza salą.
- Każdy pracownik żłobka jest zobowiązany do sprawdzenia zabezpieczeń drzwi, okien, bram w trakcie swojej pracy oraz zabezpieczenia dostępu dzieci do środków chemicznych.